X
تبلیغات
زولا

نمودارهای زیر  اوقات شرعی به افق مشهد هستند که بر اساس داده های مرکز تقویم دانشگاه تهران تنظیم شده اند، دامنه این توابع به تسامح اعداد طبیعی کمتر از 366(ایام سال) است که می توان آنها را متناوب با دوره تناوب یکساله تلقی کرد. 

  همانطور که استحضار دارید علت شکستگی نمودارها تغییر ساعت رسمی کشور در اول فروردین و 31 شهریور ماه است. علامتی که در نمودارها هر 27 روز تکرار می شود مربوط به ایام قمر در عقرب است که در هر پنج روز تقریبا 3 روز اول آن مربوط به ورود و خروج قمر در برج عقرب و سه روز پایانی آن مربوط به ورود و خروج قمر از صورت فلکی عقرب است.(منبع:سایت شخصی محمدباقر فیروزی) دقت شود که اوقات قمر در عقرب فقط مربوط به سال 1393 است. اما اوقات شرعی تقریبا در سالهای مختلف ثابت است. (برای دیدن با وضوح بالا ابتدا عکس ها را در سیستم خود ذخیره کنید)


نمودار اذان صبح(با رنگ آبی) و طلوع آفتاب(با رنگ قرمز)


نمودار اذان ظهر

نمودار اذان ظهر(با رنگ قرمز) و نیمه شب شرعی(با رنگ آبی)


نمودار غروب آفتاب (با رنگ آبی) و اذان مغرب (با رنگ قرمز)روش خواندن نمودار: روزی که می خواهید وقت شرعی را محاسبه کنید در محور افقی(محور x ) پیدا کنید. بصورت عمودی به بالا حرکت کنید تا نمودار را قطع کند وقتی به نمودار رسیدید مقدار ارتفاع (محور y) که در هر دو طرف نمودار عدد گذاری شده است ساعت و دقیقه وقت شرعی را برای شما بیان می کند. شکل زیر نشان می دهد که چگونه برای 10 فروردین 18:52 برای غروب آفتاب و 19:10 برای اذان مغرب بدست می آید.پست های مرتبط:

نمودار اوقات شرعی به افق تهران در سال 1393

ساخت فرمول سالانه بدست آوردن قمر در عقرب و عادت ماهانه

فرمول ساده برای حفظ اوقات شرعی مشهد در ماه اردیبهشت

جهت فبله مسجد محله خود را با تانژانت گرفتن دقیق کنید.

معرفی وبلاگ

برچسب‌ها: اوقات شرعی، نمودار، مشهد
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد